TANITIM
     1983 yılında kurulan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde eğitim-öğretim hayatına Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü adı altında başlayan Bölümümüz, 1989 yılında aynı zamanda Bölümün ilk akademik personeli olan Prof. Dr. Hasan YAYGIN tarafından kurulmuştur. Bölümde 1993-1994 ders yılında yüksek lisans, 1994-1995 ders yılında da doktora programı açılmıştır. 1997-1998 ders yılında 20 öğrenci ile lisans eğitimine başlayan bölümümüzün ismi 1998 yılında Gıda Mühendisliği Bölümü olarak değiştirilmiştir. Bölümümüz 2001 yılında ilk mezunlarını vermiştir. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan Bölümümüz, 2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesine aktarılmıştır. Bölümümüzde hali hazırda 14 öğretim üyesi ve 8 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.

Misyon

Bölümümüzün öğrencilerine kazandırdığı nitelikli eğitim ve öğretim, teknik beceri, araştırma alışkanlığı ve akademik bilgi ile ülkemiz gıda sektörünün gelişmesini sağlayacak ve gıda mühendisliği alanında sektör ve üniversiteler ile birlikte nitelikli ve özgün akademik çalışmalar yapacak fertler yetiştirerek ülkemizin her yönden gelişmesine katkı sağlamaktır. Ayrıca dünya çapında gelişen modern teknolojileri yakından takip eden, sanayi-üniversite işbirliğini sağlamış, yetiştirdiği gıda mühendisleri ile ülkemizin gıda alanındaki ihtiyaçlarına katkı sağlayan ve toplumu bu alanda yönlendiren, problemleri analiz ederek bilimsel çözümler üreten, ulusal ve uluslararası platformlarda kabul gören, modern, araştırmacı, nitelikli hizmet veren, alanında uzman bireyler yetiştiren ve ürettiği bilgi ile örnek gösterilen bir araştırma kurumu olmaktır.

Vizyon

Ülkemiz gıda sektörünün lider kadrosunu oluşturacak, etkin ve yetkin araştırma becerisine sahip olan ve konusunda yenilikçi bilgiye ulaşmayı hedefleyen, gıda sektöründeki sorunlara modern bir yaklaşımla çözüm üreten, gıda sektörünün iyileştirilmesine ve sorunların çözümüne yönelik fizibilite çalışmaları yapabilen, dünya çapında öğretilen bilgiye ve beceriye sahip olan, mesleğini ve ülkesini seven, dürüst, mesleki etiğe sahip aydın Gıda Mühendisleri yetiştirmek, bununla beraber yapılan bilimsel çalışmalarla da ülkemizde olduğu kadar dünya çapındaki üniversitelerle yarışabilecek akademik seviyeyi yakalamaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü, ANTALYA
gida@akdeniz.edu.tr
Tel: 0 242 310 65 68
Tel: 0 242 227 45 64
Translate »